Įvairios emocijos kūne sukelia įvairius pojūčius. Ką jaučia mūsų kūnas, kai esame įžeisti, pykstame, mylime…? Šis klausimas sudomino Suomijos mokslininkus.
Lauri Nummenmaa ir jo kolegos atliko įdomų mokslinį tyrimą, turėdami tikslą nustatyti žmogaus kūno vietas, kurios yra aktyviausios tam tikrų emocijų pasireiškimo metu.
Tyrime dalyvavo daugiau nei 700 savanorių iš trijų šalių. Jiems buvo rodomi įvairūs dirgikliai – daugiausia vaizdo įrašai ir nuotraukos, kurie turėjo sukelti tam tikrus emocinius išgyvenimus. Tiriamieji turėjo nuspalvinti šiltomis ir šaltomis spalvomis dviejų žmogaus siluetų dalis, kuriose padidėdavo ar sumažėdavo tam tikros emocijos sukeltas aktyvumas jų kūne. Šiuo atveju aktyvumas buvo suprantamas, kaip bet kurie atsiradę kūno pojūčiai: šiluma, dilgčiojimas, niežėjimas ir kt. Eksperimento metu buvo gauti „emocijų kūno žemėlapiai“, rodantys, kurios kūno dalys yra aktyviausios tuo metu, kai žmogus patiria tam tikrą emociją. „Emocijų kūno žemėlapiai“ yra sukurti atsižvelgiant į subjektyvius savanorių pojūčius, realūs temperatūros matavimai pokyčių nerodė, nes emocijos kildavo labai trumpam laiko tarpui. Įdomus faktas, kad tiriamų savanorių emocijos kūne pasiskirstė vienodai, nepriklausomai nuo lyties ar gyvenamosios šalies, tyrimo autorių nuomone tai gali būti susiję su fiziologiniu kūno mechanizmu.
Kviečiu visus žvilgtelėti į šį emocijų kūno žemėlapį. Galime pastebėti, kad žmogus iš laimės tiesiog švyti, rankos ir plaštakos labiausiai susiaktyvina pykčio metu, o labiausiai aktyvumą iš žmogaus atima depresija.